Detaylı Arama
0 232 335 01 00
 Üye Girişi
 Üye Ol
 Ücretsiz İlan Ver
 Sepetim
Ana SayfaTarla TarımıTohumlar

Karabuğday Tohumu

Favorilerime Ekle
Fiyatı
13,80 TL
İlan No
7795
İlan Tarihi
31 Ocak 2017
Kimden
Sahibinden
Adet
İlan Sahibi:
erdalodabas
Üyelik Tarihi
:
25 Ocak 2017
İlan Açıklaması
Haritada Göster
Kargo Bilgileri
Satıcı Yorumları
Ürün Kodu: HA254

KARABUĞDAY (GREÇKA)
Kurak ve engebeli arazilerde yetişebilme özeliği vardır. Hızlı ürer. Ayrıca zararlı otların gelişmesini engeller. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen, tüketilmeyen karabuğday isminden dolayı tahıllar grubunda değerlendirilmesine rağmen tahıllar grubundan olmayıp kuzukulağıgiller familyasından bir bitkidir. Kahverengi, üçgen şeklindeki karabuğday özellikle Rusya, Ukrayna, Polonya, Japonya ve Çin gibi ülkelerde üretilir ve bu ülkelerde oldukça fazla tüketilmektedir. Karabuğdayda,buğdayda bulunan “gluten” maddesi bulunmaz.Bu nedenle çölyak hastalarının yegane yiyeceği olduğu gibi, sağlıklı insanların da tüketmesi gereken bir gıdadır. Şeker ve tansiyon hastalarında dengeleyici gıda olarak kullanılır. Kalp ve damar hastalıklarında koruyucu gıda olarak kullanılmaktadır.
 
KARABUĞDAY'IN EKİM ZAMANI
Don tehlikesinin kalmadığı aylarda başlar. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesi için 15 Mart'tan sonra;diğer bölgelerimiz için 15 Nisan'dan sonra ekim yapılmalıdır.
 
KARABUĞDAY'IN ARICILIKTAKİ ÖNEMİ
Karabuğdayın, 90 günlük ömrünün 45-50 günü çiçekli geçer. Ekimi yapıldıktan sonra 30 gün içerisinde tarlayı çiçek kaplar. Bu çiçekler hasata kadar devam eder. Karabuğday, çiçeğinin ballı olması nedeniyle arıcılık açısından önemlidir. Arıcılar, çiçek ihtiyaçlarından 30 gün önce ekerlerse arıların yayılması için çok iyi bir ortam hazırlamış olurlar. Arıcılıkta gelişmiş ülkelerde karabuğday meraları oluşturulmaktadır. Arıcılar, arılarını çiçeğin çok olduğu bölgelere taşımak zorundadırlar. Karabuğday sayesinde üreticiler arılarını taşımaktan ve nakliye sorunundan kurtulurlar. Dünya genelinde yapılan uygulamalı araştırmalara göre 4 dekar karabuğday ekili alanda yapılan arıcılıktan 60-70 kilogram bal hasadı yapıldığı ortaya çıkmıştır. Karabuğday çiçeğinden elde edilen bal dünya borsalarında diğer ballara göre daha pahalıdır.

Bizi Takip Edin

Facebook Twitter Google+ Linkedin

© Copyright 2020 aliemmi.com